Memokarty

MEMOkarty z języka polskiego i przedmiotów humanistycznych są reakcją na entuzjastyczne przyjęcie gimnazjalistów MEMOkart matematyczno-przyrodniczych.
MEMOkarty wykorzystują nowatorską, niezwykle skuteczną metodę przyswajania wiedzy z zakresu gimnazjum, z przedmiotów: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie oraz sztuka.
MEMOkarty humanistyczne to 1000 kartoników, z których każdy po jednej ze stron ma pytanie, po drugiej natomiast odpowiedź. Dział Sztuka został wydrukowany w kolorze.

AUTORZY:
JĘZYK POLSKI: mgr Katarzyna Szymańska i mgr Krzysztof Janczuk
HISTORIA i WOS: mgr Agnieszka Siatkowska-Woźniak i mgr Jacek Bąk
SZTUKA: mgr Agnieszka Siatkowska-Woźniak i mgr Max Bojarski

KONSULTACJA:
dr Marek Rezler, mgr Krzysztof Janczuk i mgr Olga Masiuk

KOORDYNACJA PROJEKTU:
mgr Max Bojarski

MEMOkarty zwiększają zdolność zapamiętywania: Skróci się czas potrzebny na zapamiętanie informacji. Wzrośnie zdolność jej długoterminowego przechowywania.
By uniknąć niebezpieczeństwa jakim jest udzielanie mechanicznych odpowiedzi na raz już przerobione pytania, większość MEMOkart jest sformułowana na zasadzie "pytanie jest odpowiedzią, a odpowiedź pytaniem". To podobna zasada, jak w znanym teleturnieju telewizyjnym: by odpowiedzieć na pytanie, trzeba sformułować kolejne pytanie, na które tamto jest odpowiedzią. Wbrew pozorom jest to proste, z tym, że zmusza do zachowania pełnego skupienia na każdym etapie nauki.

Idealne przygotowanie do egzaminu powinno polegać z jednej strony na przerabianiu testów o formie takiej, jak na egzaminie (bo ogromne ważne jest by gimnazjalista był przygotowany do metody zdawania), z drugiej zaś na utrwalaniu (wkuwaniu) podstaw, które są następnie weryfikowane przez test. I MEMOkarty służą temu, wcześniejszemu etapowi nauki. Tak więc MEMOkarty i testy nie wykluczają się, lecz uzupełniają!

W publikacji uwzględniono standardy wymagań określone w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 lutego 2000 r. (Dz.U. z 2000 r. nr 17, poz. 215) oraz Informatorach wydanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.WRÓĆ